Çocuklarda Zekâ Gelişimini Sağlayan Oyunlar

05.12.2021
43
Çocuklarda Zekâ Gelişimini Sağlayan Oyunlar

Çocuklarda Zeka Gelişimini Sağlayan Oyunlar Nelerdir? İşte O Konuda Bir Kaç Oyunu Sizler İçin Araştırdık Aşağıdaki Yazımızda Bu Oyunlar Hakkında Bilgi Sahibi Olucaksınız.

Çocuklarda Zekâ Gelişimini Sağlayan Oyunlar Nelerdir? Hiç merak ettiniz mi? Çocuklarda zekâ gelişimini olumlu bir şekilde etkileyen oyunlar hakkında detaylı bilgiye mi sahip olmak istiyorsunuz? O zaman doğru sayfada olduğunuzu belirtmek isteriz. Çocuklarınız için doğru oyun seçerseniz zekâlarının gelişmesini ve yeni beceriler kazanmasını sağlarsınız. İşte çocuklarının zekâlarınızı geliştirmek için tercih edeceğiniz oyunlar şu şekildedir;

Yap Boz Oyunu

Çocuklarda Zekâ Gelişimini Sağlayan Oyunlar

Çocuk zekâlarını geliştirmek için oynanacak olan ilk oyun tahmin ettiğiniz üzere yapboz oyunlarıdır.  Yapboz oyununda; çocuk hayal eder ve daha sonra ise uygun olan parçayı bularak yerleştirir.  Bu sayede çocuğun analitik düşünme becerisi artış gösterir.  Eğer sizde çocuğunuzun zekâsının gelişmesini arzuluyorsanız; yapboz almalı ve onunla düzenli olarak oynamalısınız.

Bil Bakalım Kim Oyunu

Çocuklarda Zekâ Gelişimini Sağlayan Oyunlar

Çok eski zamanlardan beri oynanan bir oyun bil bakalım kim oyunudur.  Bu oyun insanlar arasında çok popüler ve sık oynanmaktadır.  Bu oyunda çeşitli kartlar bulunur ve her kartta farklı karakterler yer alır.  Kişi bir diğer kişiye hangi karakterin olduğunu sorar.  Burada önemli olan bu karakteri bilmek ve karşı tarafa söylemektir. 

Hafızanın gelişmesi, unutkanlığın giderilmesi için bu oyun çok etkilidir. Çok eğlenceli bir oyun olduğu için çocuklar tarafından beğenilir. Eğer çocuğunuzda böyle oyunlar oynamayı severse bu oyunu oynayabilir ve onu olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Jenga Oyunu

Hem anne ve babaların hem de çocukların en fazla eğlendiği ve sevdiği oyun kuşkusuz ki jengadır.  Burada prizmalar ile kule yapılıyor ve bu prizmaların yıkılmaması gerekiyor. Eğer iki oyuncudan birisi bu kuleyi bozar ise o eleniyor ve diğer kişi kazanmış oluyor. 

Düşünmeyi sağlayan bir oyun olduğu için zekâyı geliştiriyor ve özellikle çocukların üzerinde inanılmaz etkili olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor. Sizde çocuğunuzun oyun oynarken eğlenmesi ve aynı zamanda zekâsının gelişmesini istiyorsanız o zaman bu oyunu oynayabilirsiniz.

Bilgisayardaki Zihin Geliştirici Oyunlar

Çocuklarda Zekâ Gelişimi

Çağımız biliyorsunuz ki teknoloji çağıdır. Bu sebepten dolayıda özlelikle çocuklar bilgisayar, taplet ve telefondan oyun oynamayı çok seviyor. Uzmanlar çocukların günlük belirli mikyarlarda oyun oynamasını uygun buluyır. Yani yasaklamak yerine örnek verecek olur ise günde yarım saat bu cihazlar ile oyun oynamalarını tavsiye ediyor.

Tabi bunun için çocuğa bunu uygulamak ve kontrol altında tutmak çok önemli oluyor. Eğer çocuğunuza bilgisayardan oyun oynaytacaksanız o zaman mantalup oyununu oynatmanızı tavsiye ediyoruz. Bu oyun; analitik düşünme becerinin artmaısna sebep olacak, hafızayı kuvvetlendirerek unutkanlığı yk edecek ve aynı zamanda çocuğun dikkatli olmasını sağlayacaktır.

Amiral Battı

zeka gelişimi sağlayan oyunlar

Bu oyun rakip kişide bulunan gemileri batırma oyunudur. Hem eğlenceli hemde zekanın gelişmesini sağlayan bir oyundur.  Strateji ile karşı taradf kolay bir şekilde yenilebilir.  Eğer sizde seka geliştiren bir oyun arıyorsanız mutlaka bu oyunu tercih etmelisiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun odaklanamama gibi bir sorunu olabilir. Eğer çocuğunuz odaklanamıyorsa bu oyun çok fayda sağlayacaktır.

Solo Test

Çocuklarda Zekâ Gelişimi

Yıllardır oynanan, eğlenceli ve zekâ geliştiren bir oyun arıyorsanız o zaman daha fazla aramayın. Çünkü solo test oyunu efsane bir oyundur ve herkes tarafından mutlaka en az bir defa oynanmıştır.  32 tane piyon ile bu oyun oynanmaktadır. Merkezde bir delik vardır ve bu delik her zaman boş kalır.

Oyun balar ve karşı taraf ile ileri ger, sağa, sola hareket yapılır. Bu oyun 1 tane piyon kalana kadar sürdürülür. Piyon biterse oyunda bitmiş olur. Kimin piyonu biterse oyunu o kazanmış sayılır.  Bu oyun santranca benzetilir ve çok eğlenceli olduğu söylenmektedir.  Sizde çocuğunuzun zekâsının gelişmesini istiyorsanız bu oyunu oynayabilirsiniz. Zor bir oyun değildir ve kısa zaman içerisinde çocuğunuz bu oyunu anlayacaktır.

Soru Cevap Bilmece

Çocuklarda Zekâ Gelişimi

Hem zeka geliştiren hem de matematik oyunu arıyorsanız o zaman soru cevap ve bilmece oyununu alabilirsiniz. Örnek verecek olur isek; çocuğunuza soru sorabilir ve doğru cevap vermesini bekleyebilirsiniz. Yani elimde kaç misket var, kaç tane kalem var gibi sorular sorabilirsiniz. Yada çeşitli bilmeceler sorabilir ve cevaplamasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.