En İyi Rakı Mezeleri Nelerdir

26.12.2021
17
En İyi Rakı Mezeleri Nelerdir

Rakı, olumlu olumsuz birçok duygumuza yarenlik edebilecek bir içki çeşidi. En keyifli arkadaş buluşmalarının veya en derin dertlerin masaya yatırıldığı toplantıların vazgeçilmez eşlikçisi. Peki rakının yanına kim yarenlik edecek?

Tabi ki tadına doyum olmayan birbirinden çeşitli mezeler! Mezesiz hiç rakı sofraları kurulur mu? Kurulmaz dediğinizi duyar gibiyiz. En İyi Rakı Mezeleri, Rakının yanında servis edilecek sayısızca meze tarifi mevcut. Biz bu yazımızda en çok tercih edilenleri sizin için derledik. O halde gelin rakının yanında en çok tercih edilen mezelere birlikte göz atalım.

En İyi Rakı Mezeleri

Haydari

Rakı kelimesi dudaklardan dökülürken aynı anda gözler önüne gelen mezedir. Rakı sofralarında en çok aranan haydari, sunduğu buruk tatla birlikte midenizin bulanmamasına da yardımcı olur. Süzme yoğurdun temel malzeme olduğu bu meze baharatlarla taçlandırılır. İsteğe bağlı sarımsak eklenir.

Şakşuka

Patlıcan ve domatesin hafif tatlandırılmış hali. Sofranın aranan mezelerinden olacaktır. Şakşukayı sevmeyen yoktur. Dileyen yanına patates biber gibi sebzeleri de kızartarak ekleyebilir.

Pastırmalı Humus

Vazgeçilmez rakı akşamlarına eşlik edecek diğer bir meze de humustur. Güzel ilimiz Hatay’dan çıksa da artık tüm Türkiye’de severek tüketilmektedir. Humus bizde olduğu kadar Lübnan gibi Ortadoğu ülkelerinde de popüler bir soğuk mezedir. Tahin, nohut ve sarımsaktan oluşan humusun üzerine bir parça pastırma ekleyince tadına doyum olmaz.

En İyi Rakı Mezeleri

Kalamar Tava

Denizden babam çıksa yerim diyenlerin bir numaralı lezzeti kalamar tava yanında sunulan tarator sosuyla birlikte sipariş edeceğiniz ilk mezeler arasında yerini alıyor.

Acılı Ezme

Acılı ezme kebap sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alsa da iyi bir rakı gecesinde de midenizi uzun süre tutmanıza yardımcı olur. Domates, biber, soğan, maydanoz ve daha birçok malzemenin bir arada kullanıldığı bu tarif sarımsaklı ve ekşili soslarla servis edilir.

Meyve Tabağı

Gecenin haydari ile eşdeğer bir diğer eşlikçisi şüphesiz ki içerisinde bol miktarda kavunun bulunduğu bir meyve tabağıdır. Ekşi ve sert yeşil elmalar da en iyi öneriler arasında. Tercihen üzüm, ayva gibi meyveleri de ekleyebilirsiniz.

Peynir Tabağı

Son olarak ana temanın ezine peyniri olduğu ve çeşitli peynirler ekleyeceğiniz bu tabağı iyice tuzlanmış salatalıklarla süsleyebilirsiniz.

Sosyal Medya da Bizi Takip Edin

FacebookTwitterİnstagram

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.