Hangi Ressamın Eserinin Parçaları Yıllar Sonra Bulundu?

19.01.2022
36
Hangi Ressamın Eserinin Parçaları Yıllar Sonra Bulundu?

Hangi Ressamın Eserinin Parçaları Yıllar Sonra Bulundu?

Sonradan boyu küçültülen eserin ressamlarının kim olduğu merak edilmeye devam etmektedir. Sonradan boyu küçültülen ve parçalarının bulunması yıllar alan bu eser ortaya çıktığı dönemi en iyi şekilde yansıtan eser olma niteliğini taşıyor. Asıl merak edilen ise bu eserin kim olduğu.

Sonradan Boyu Küçültülmüş Olan Eserin Sahibi Kimdir?

Bu soru son zamanlarda daha çok öğrencilerin arama motorlarında arattığı ancak net bir şekilde cevaplanmasının samanlıkta iğne aramaktan farksız olduğu sorulardan biri olduğunu belirtmek gerekir. Bunun yanı sıra genel kültür için bilgi almak istenilen bir soru olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Her ne kadar net bir cevabı olmasa da bu sorunun cevabına yönelik bir kaç tahminde bulunmak gerekir. Sonradan boyu küçültülmüş eserlere ve bu eserlerin sanatçılarına kısaca değinecek olursak bulunan bilgilerin kısıtlı olması sebebiyle tekrar bir araştırma yapılması üzerine bu konuyu daha açık şekilde cevaplamak üzere bulunan bilgiler bir araya getirilmiştir.

Giuseppe Arcimboldo- İtalyan Ressam

İtalyan Ressam Giuseppe Arcimboldo sadece bir ressam değildir. Aynı zamanda sanat tasarımcısı, sahne danışmanı mimar ve mühendislik mesleklerini aynı anda icra edebilmektedir. İtalyan ressamı öne çıkaran özelliklerinden biri de resimlerinde yaptığı alegorik çalışmalardır. Üst üste yığılmış vaziyette duran çiçekler, meyveler, kabuklu deniz hayvanları, kitap, balık gibi birçok nesneyi simgelemekte olan figürlerle oluşturduğu alegorik resimler İtalyan yazarın daha da çok ön plana çıkmasında katkısı göz ardı edilemeyecek kadar önemli olmakla beraber sonradan boyu küçültülen ve ressam olan kişi kim sorusu sorulduğunda akla gelen ilk isimlerden biri olmaktadır.

Çingene Kızı Mozaiği

Çingene kızı mozaiği eseri 1998 yılında Gaziantep şehrinin Nizip ilçesinde bulunmuştur. Bulunduğu yer hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse Fırat Nehri Kıyısında bulunmakta olan Zeugma Antik Kenti’nde yapılan bir takım kazılar sayesinde ortaya çıkmış olmaktadır. Bu mozaiğin kapladığı alan yaklaşık üç yüz metre karelik bir alana tekabül etmektedir ancak tüm parçalar tek bir yerde bulunmamaktadır.

Parçaların devamı ise Ohio da bulunmaktadır. Fakat kültür ve turizm bakanı dışarıda olan bu 26 parçanın Gaziantep ülkemize getirilerek tamamlanacağını ve tek bir bütün haline getirileceğini belirtmiştir. Usta eller tarafından meydana gelen ve zeki bir şekilde yapılan bu eserin tam olarak kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Ancak kayıp parçaları yıllar sonra bulunan ve bulunduğu dönemi en iyi şekilde yansıtan eser olma niteliği sebebiyle sorulan sorunun cevabı olarak akla gelen eserlerin başında gelir.

Stonehenge’in Kayıp Parçası

İngiltere’nin gizemli eseri olma özelliği taşıyan Stonehenge’in kayıp parçalarından biri 60 yıl sonra bulundu. 1958 yılında yapılan arkeolojik kazıda Stonehenge’a ait olan yaklaşık bir metre uzunluğundaki kaybolan parça ortaya çıktı.

Aradan tam olarak 60 yıl geçmesine rağmen bulunamayan kayıp parçanın Robert Philips’te olduğu öğrenildi. Evinin duvarına gömerek taşı saklayan Robert Philips taşı teslim etme kararı aldığında bu gizem de böylece çözülmüş oldu.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Facebook – Twitter – Instagram

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.