Mardin Hakkında Bilgiler Ve Gezilecek Mekanlar

27.12.2021
13
Mardin Hakkında Bilgiler Ve Gezilecek Mekanlar

MASAL ŞEHİR MARDİN

Mezopotamya’nın tarih kokan eşsiz şehri Mardin’e hiç yolunuz düştü mü? Düşmediyse yazımızı okuduktan sonra bir an önce gidip şehrin tarihi ve masalsı dokusunda kaybolmak isteyeceksiniz. Sonbahar ayları Mardin’de bir tarih ve gastronomi seyahati planlamak içi en doğru aylar. Yazı kurak ve sıcak, kışı ise kuru soğukla geçiren şehri en güzel bahar aylarında gezebilirsiniz.

Genel Bilgiler

Şehir merkezi turistlerin uğrak yerleri taş evlerin, eski konakların, nostaljik mekanların bulunduğu yukarı Mardin ve yerli halkın yaşadığı Yenişehir olarak ikiye ayrılıyor. Eski Mardin görenlere eşsiz manzara sunan Mardin Kalesi’nin eteklerine kurulmuş durumda. Daracık sokaklardan geçerken başınızı yukarı her kaldırdığınızda kaleyi tüm ihtişamıyla görmeniz mümkün. Yenişehir ise ovanın üzerine kurulmuş modern bir yerleşim yeri.

Mardin tarihi taş evleri olduğu kadar yemekleri ile de ünlü. Kibe dedikleri işkembe dolması, etli pilavla yapılan kaburga dolması, içli köftenin haşlama ve kızartma olarak tercihe sunulması, ekşi sevenler için yeşil erikle yapılan alluciye yemeği gastronomi tutkunlarını adeta büyüleyecek.

Mardin’de Gezilecek Mekanlar Listesi

Midyat

Birçok diziye ev sahipliği yapan Sıla Konağı olarak bildiğimiz Midyat Konukevi’ni görmek için bile rotanızı Midyat’a çevirebilirsiniz. Midyat’ın tarihi sokaklarında dolaşırken sanki bir masal dünyasındaymış hissine kapılacaksınız. Midyat’ın çarşısının içinde birbirinden güzel ve orijinal tasarımlarıyla telkâri aksesuarlar ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Mor Gabriel Manastırı

Şehrin epey dışında olmasına rağmen Mor Gabriel Manastırı kesinlikle gitmişken görmeden dönmemeniz gereken tarihi bir manastır. Manastır kapılarını gün içinde belli saatler arasında ziyarete açıyor. Kapıdan içeri giriş yaptığınızda manastırda yaşayan Süryani gençler size rehberlik ederek hem manastır hakkında bilgiler veriyor hem de sorularınızı içtenlikle yanıtlıyorlar. Manastırın bir bölümü Hıristiyan din adamları tarafından kullanıldığı için belirli yerlerini ziyaretçilere açıyor.

Kasımiye Medresesi

Medrese2nin yapımına 15.yy ın sonunda başlanmış 16.yy ın sonunda tamamlanmıştır. Kasımiye medresesi ihtişamlı kubbeleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Medrese kafes görünümündeki devasa pencerelerden ova manzarası sunuyor. Fotoğraf çekilirken mükemmel bir arka fon sağlıyor. Medresenin ortasında bir avlu ve etrafında taş odalar bulunuyor. İnşa edildiği zamanlarda sadece bir medrese olarak değil bir külliye olarak düşünülüp inşa edildiği tahmin ediliyor.

Dara Antik Kenti

Dara Antik Kenti tarihin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Doğu Roma İmparatorluğu tarafından Sasanilerden korunmak için inşa edilmiş bir garnizon kentidir. Antik kentin çevresi surlarla kapatılmıştır. İçerisinde oyma kayalardan oluşan yapılar bulunmaktadır. Eski dönemlerde bir şehir için gerekli olan yapıların hepsi içerisinde mevcuttur. Su bendi, zindan, kilise, saray vs. Günümüzde turistik amaçlı geziler için ziyarete açılmaktadır. Gün batımı saatlerinde kayaların turuncu kızıl görüntüsü gelenleri büyülemektedir.

Sosyal Medya da Bizi Takip Edin

Facebook Twitter İnstagram

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.