Sanal Müze Nedir? Evden Çıkmadan Gezilebilecek Sanal Müzeler Nelerdir1

20.12.2021
12
Sanal Müze Nedir? Evden Çıkmadan Gezilebilecek Sanal Müzeler Nelerdir1

Sanal müzenin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Bu yazımızda sizlere sanal müze nedir ve aynı zamanda evden çıkmadan gezebileceğiniz sanal müzelerin neler olduğu hakkında bilgiler vereceğiz. O zaman yazımızın devamını okumaya başlayabilirsiniz

Sanal Müze Nedir? Sanal müze aynı zamanda online müze olarak da bilinmektedir. 1990 senesinde devreye girmiştir. Sanal müze kapsamında insanlar eşsiz mekânları evlerinden  gezebilmektedir. Sizde evinizde oturarak online bir şekilde yüzlerce eskalasyonu heykeli ve resimleri görebilme imkânına sahip olmaktasınız. Bunun yanı sıra 3d sanal müze bulunmaktadır ve bu doğrultuda gezi yapabilirsiniz. Sana müziği ziyaret etmek için sadece olması gereken internettir.

Sanal Müze Uygulamaları

Sanal müzeler sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünya çapında tercih ediliyor. Sanal müzeler ve kendi arasında gruplara ayrılıyor. Şimdi sizlere sanal müze uygulamalarından bahsetmek istiyoruz;

Broşür sanal müzeler: 

Tanıtım kapsamında müze koleksiyonu hakkında detaylı açıklama yapan internet sayfalarıdır. Bu sayfalarda broşür sanal müze olarak adlandırılmaktadır.

İçeriksel sanal müzeler:

Müze koleksiyonunu  bütünlemek  için bilgi veren internet sitesidir. Genellikle uzman kişiler tarafından seçilmektedir

Eğitsel sanal müzeler:

Eğitsel müzeler genel olarak bilgi düzeyine, deneyime ve yaş olanağına bağlı olarak giriş yapma olanağı sağlamaktadır. Ziyaretçiler orada bulunan nesneleri görebilmektedir.

Sanal müzeler: 

Sanal müzeler öğreticidir. Bu sebeple de insanlar tarafından çok fazla tercih edilir

Sanal Müze Nedir? Evden Çıkmadan Gezilebilecek Sanal Müzeler Nelerdir?

Ücretli Ve Ücretsiz Sanal Müzeler

Biliyorsunuz ki çağımız teknoloji çadır ve biz dijital çağın avantajlarından yararlanmaktayız. Siz de konforlu bir şekilde evinizde oturarak birçok müzeyi ziyaret edebilir ve gezebilirsiniz. Peki hangi müzelerde online olarak gezebilmek mümkün olmaktadır? Dünyanın en fazla bilinen müzesi culture-google artsdır. Buraya giriş yaparak toplamda 4 yüzden fazla olan sanal müzede ücretsiz bir şekilde dolaşabilirsiniz. Ülkemizde bulunan birçok müze şu anda sanal müze kapsamında online bir şekilde ve aynı zamanda ücretsiz olarak gezile bilmektedir. Siz de bu uygulamayı indirerek istediğiniz müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Sanal Müze Önerileri

Evden çıkmayı sevmeyen kişiler tarafından tercih edilen sanal müze ziyareti çağımızın en avantajlı durumudur. İzin verirseniz şimdi sizlere sanal müze önerileri verelim.

Çanakkale Şehitliği

Çanakkale şehitliği Türk askerlerinin anısına çok eski zamanda yapılan bir müzedir. Burada savaşta hayatını kaybeden askerler yer alır. Sizde Çanakkale şehitliğini 3d ziyaret edebilir ve gezebilirsiniz.

Ermitaj Müzesi

Ermitaj müzesi 3 milyondan fazla sanat eseri bulundurur. Bu müze Rusya’da yer alır insanlar tarafından online bir şekilde gezilebilir. Sizde ünlü olan bu müzeyi gezmek istiyorsanız uygulamaya müzenin ismini girmeniz yeterli olacaktır.

Metropolitan Sanat Müzesi

Bu müzenin içerisinde 3 milyondan daha üst düzeyde eserler bulunmaktadır. Aynı zamanda sanat galerileri kapsamında dünyanın en büyüğü olduğu bilinmektedir. Sizde bondone, van gogh ve aynı zamanda pollock gibi sanatçıların değerli eserlerine bakmak isterseniz online bir şekilde bu eserleri görmeniz mümkün olmaktadır.

Vatikan Müzesi

Vatikan müzesi dünyanın en ufak ülkesi olarak bilinen vatikan’da yer almaktadır. Fakat burada bulunan en büyük müze olduğu bilinmektedir. Sizde online bir şekilde müzede bulunan eserlere göz gezdirebilirsiniz 3d  kapsamında bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz

Louvre  Müzesi

Dünyada var olan müzelerden en büyüğü lavra müzesidir. İçerisinde toplamda 10 tane saha yer almaktadır ve bu sahalar birçok bölümü kaplamaktadır. Siz de evde rahat bir şekilde oturarak bu müzeyi ziyaret etmek ve içerisinde nelerin olduğunu görmek istiyorsanız online bir şekilde müzeyi gidebilirsiniz.

British Museum

Dünyada en fazla gezilen müzelerden bir tanesi british museum dur. Eğer yolunuz bir gün Londra’ya düşerse mutlaka bu siteyi gezip görmeniz tavsiye edilmektedir. Orada bulunan mısır mumyaları, rosetta taşı ve aynı zamanda büyük mahkeme oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda bilgisayarınızdan evinizde otururken bu müzeyi gezebilir ve müzede nelerin olduğuna bakabilirsiniz.

Sanal Müze Nedir? Evden Çıkmadan Gezilebilecek Sanal Müzeler Nelerdir?

Türkiye’de Bulunan Sanal Müzeler

Ülkemizde onlar bir şekilde gezeceksiniz birçok sanal müze bulunmaktadır. Evinizde oturduğunuz yerden istediğiniz zaman istediğiniz müzeyi ziyaret edebilir ve eserlerini görebilirsiniz. İzin verirseniz şimdi sizlere Türkiye’de bulunan sanal müzeler hakkında detaylı bilgiler verelim.

İşte ülkemizdeki sanal müzeler şu şekildedir

Rahmi koç müzesi

İstanbul oyuncak müzesi

Panorama 1453 tarih müzesi

Topkapı
sarayı müzesi

Dolmabahçe sarayı müzesi

İstanbul kız kulesi müzesi

Anıtkabir

Anamur müzesi

Kapadokya karanlık kilise

Türk islam eserleri

Milli parklar müzesi

Side müzesi

15 Temmuz
hafıza müzesi

Mevlana müzesi

Mardin müzesi önü

Sabancı müzesi önü

Konuralp müzesi

Jandarma müzesi

Kariye müzesi

Efes müzesi

Edirne müzesi

Muğla müzesi

Konuralp müzesi

Antalya müzesi

Burdur arkeoloji müzesi

Bodrum sualtı arkeoloji müzesi

Antalya  ayasofya müzesi

Ankara resim  ve heykel müzesi

Anadolu medeniyetler müzesi

 

Bu İçeriğimize de Göz Atmak İsteyebilirsiniz

 

https://medyapolls.com/anadolu-medeniyetleri-muzesi-tarihi-seserler/

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.