Büyük Ev Sinema Ekranlarının Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

28.01.2022
13
Büyük Ev Sinema Ekranlarının Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Büyük Ev sinema Ekranlarının Artıları Ve Eksileri Nelerdir? Yaklaşık 20 yıldır ana “TV”m olarak bir projektör kullandım. 100 inçlik bir ekranda tarihin en iyi programlarından bazılarını izlemek bir zevkti. 10 fit genişliğindeki ekranda filmler, sürükleyicilikte son noktadır. Buna kıyasla tüm televizyonlar posta pulu. Yıllarca büyük bir TV yerine projektör almayı savundum, çünkü meydana getirdikleri görüntüler büyük TV’lerden çok daha büyük ve yine de çok daha az paraydı.

Bununla birlikte, son birkaç yılda denklemi biraz değiştiren bazı büyük değişiklikler oldu. Yani gerçekten büyük bir ekrana geçmeyi düşünüyorsanız, 2021’de hala bir projektör var mı? Hadi bir göz atalım.

Fiyat ve performans

Dokuz yıl önce “jumbo LCD TV almayın, projektör alın” sözlerini ilk yazdığımızda, TV’lerin ve pijamaların (bu projektörler, pijama değil) manzarası çok farklıydı. Ultra büyük televizyonlar olağanüstü pahalıydı. 50 inçlik bir TV için ödeyeceğiniz paraya, bir projektör ve dört kat daha fazla ekran alanı olan bir ekran alabilirsiniz. 100 inçlik bir TV, her şeyi izlemeyi bir olay haline getirir. Daha iyi projektörler, zamanın çoğu TV’sinden çok daha iyi kontrast oranlarına ve dolayısıyla daha iyi görüntü kalitesine sahipti.

Kısa mesafeli projektörler, bir projektörün hemen her odaya sığmasına yardımcı olabilir, ancak yine de daha parlak aydınlatmada solgun görünebilirler.

Hayat oldukça hızlı hareket ediyor. Teknoloji daha da fazla. Bugünlerde CNET Editörün Seçimi kazanan 75 inç TV’leri 1.400 doların altında veya 77 inçlik OLED’i (OLED!) 3.000 doların altında alabilirsiniz. Bunlar hala 100 inç değil, ancak gerçekten büyük, parlak ve birçok projektörün aksine HDR ve geniş renk gamını çok iyi yapabiliyorlar. Ultra HD çözünürlük, daha büyük ekran boyutlarında harikadır, ancak birçok 4K projektörün kendi sorunları vardır.

Büyük Ev Sinema Ekranlarının Artıları Ve Eksileri

Basitçe söylemek gerekirse, büyük TV’lerin fiyatları bariz bir şekilde düştü ve performansları, hem projektörlerden çok daha hızlı oranlarda önemli ölçüde arttı. Evet, ucuz ve parlak projektörler alabilirsiniz, ancak genel görüntü kalitesi çoğu TV’ye kıyasla soluktur.

TV’ler HDR için kazanıyor

HDR veya yüksek dinamik aralık, projektörler için bir sorundur. Birçok projektör HDR videoyu kabul edebilirken, hemen hemen hepsinde HDR videoyu görüntüleme sorunları vardır. Sorun iki yönlü. Birincisi, en iyi ev projektörleri bile, en azından ortalama bir televizyona kıyasla o kadar parlak değil. İkincisi, daha uygun fiyatlı PJ’lerin HDR’yi en iyi şekilde göstermek için gereken kontrast oranına sahip olmamasıdır. Birçok model, geniş renk gamını hiç gösteremez.

Işık denen küçük bir şey

4K ve HDR’yi unutun, projektörlerdeki en büyük görüntü kalitesi sorunu çok daha pratiktir. Bir projektör ekrana ışık saçar, ancak odadaki diğer tüm ışıklar da ekrana yansır. Görüntünün en parlak kısımları büyük ölçüde etkilenmez, ancak daha koyu kısımlar etkilenir. Yani, maç izliyorsanız ya da genel olarak parlak bir şey izliyorsanız, sorun yok. Karanlık bir film izliyorsanız veya karanlık bir video oyunu oynuyorsanız, görmeniz zor olacaktır.

Evet, ortam ışığını reddeden ekranlar var ama pahalılar. Süslü bir ekran ortam ışığının etkisini azaltmada ne kadar iyi olursa olsun, yine de karanlık bir odada aynı ekrandan daha kötü görünecektir. Gün içinde projektörünüzü çok pencereli bir odada izlemek (bu makalenin başındaki gibi) ve en iyi görüntü kalitesinin keyfini çıkarmak istiyorsanız, çok sayıda perdeye ihtiyacınız olacaktır.

Bir TV, herhangi bir projektörden çok daha parlak bir görüntü yaratacaktır, bu da aydınlık odalarda daha iyi durur. Bu açıkçası beni bir televizyona geçmeye ikna etmedi. Televizyon odamda ve karartma perdeleri kullanıyorum. Çoğu insan muhtemelen bu fedakarlığı yapmaya istekli değildir.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Facebook – Twitter – Instagram

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.