Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamak İçin Neler Yapılabilir.

03.12.2021
56
Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamak İçin Neler Yapılabilir.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Asla Öğün Atlamayın

Bu hata aslında birçok kişi tarafından sürekli olarak yapılmaktadır. İnsanlar öğün atlayarak zayıflayabilme düşüncesindedir.  Fakat bu doğru değildir ve tam aksi daha fazla kilo almanıza bile sebep olabilir. Eğer öğününüzü  atlarsanız iştahınız da daha fazla artış meydana gelecek ve kendinizi kontrol edemeyip daha fazla yiyeceksiniz. Bu sebepten dolayı da öğünlerinizi atlamayın fakat az bir şekilde tüketim sağlayın.  Birçok kişi ise kendini aç bırakarak zayıflayabilme düşüncesindedir. Bu da doğru değildir. Aç kaldığınızda metabolizma doğru bir şekilde çalışmaz. Bu sebepten dolayı da vücut kalori ister. Zayıflamak için mutlaka sabah, öğle ve akşam önderimiz olmalıdır. Bunun yanı sıra 2 tane de ara öğün belirlemeniz şarttır.

Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamak İçin Neler Yapılabilir.

Tok Tutan Ve Sağlıklı Olan Besinleri Tüketim

Kilo verme düşüncesinde iseniz asla pes etmeyin ve bu dediklerimizi mutlaka yapın. Sağlıklı zayıflamak için protein içeren besinler bunun yanı sıra yoğurt, balık, tavuk, et tüketimini gerçekleştirin. Çünkü bu besinler daha fazla tok kalmanıza yardımcı oluyor. Ara öğünlerinizde ise yoğurt, süt, kefir, meyve, boza gibi hem sağlıklı hem de tok tutucu besinlerin tüketimini gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda makarna veya pirinç pilavı yerine bulgur u tercih edebilirsiniz. Bulgur hem kilo aldırmaz hem de sizin daha uzun bir süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Zayıflamak için Etkili Olan Kürler Nelerdir3

Öğünlerinizde Mutlaka Çiğ Sebze Bulundurun

Roka, maydanoz, kuzukulağı, dereotu, salatalık, domates gibi sebzelerin içerisinde su miktarı maksimum düzeydedir. Bu nedenden dolayı da içerisinde kalori bulundurmaz. Bu tür sebzeler metabolizmanın çalışmasını sağlayarak yağ yakıcı özelliğini devreye sokar. Bu sebzeler sindirim sisteminde meydana gelen sorunları da çözer ve kabızlık şikâyetini ortadan kaldırır. Çünkü kabızlık kilo vermeye engel olur.

Kompleks Karbonhidratları Tercih Edin

Hamur işleri içerisinde bol miktarda karbonhidrat bulundurur ve çok fazla tüketildiğinde vücuda olumsuz bir şekilde etkileyerek vücuda zarar verir. Karbonhidrat ihtiyacınızı kompleks karbonhidratlardan karşılayabilirsiniz. Yani kurubaklagil, tahıl, meyve ve karbonhidrat bulunur. Bu tarz besinleri tüketerek vücudunuza enerji verebilir ve uzun süre tok kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra öğünlerinizde çorba, tam buğday ekmeği ve bulguru gün içerisinde eksik etmemeniz tavsiye edilir.

Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamak İçin Neler Yapılabilir.

En Az 3 Litre Su Tüketimini Gerçekleştirin

Zayıflama düşüncesindeyseniz mutlaka kalkar kalkmaz su içmeye başlayın ve gün içerisinde en az 3 litre suyun tüketimini gerçekleştirin. Bildiğiniz üzere vücudumuzun neredeyse yüzde 65’ini su oluşturur. Vücutta su yeteri kadar olmaz ise o zaman ciddi sorunlar meydana gelebilir. Düzenli olarak su tüketimini gerçekleştirirsiniz hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Çünkü su tüketildiğinde kabızlık problemi ortadan kalkar ve bağırsakta meydana gelen sorunlar giderilir. Bunun yanı sıra mideye tokluk hissi vererek uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. 

Vücut Kilo Vermeye Ne Zaman Başlar 

Kilo vermek için spor ve egzersiz yapıyorsanız spora başladığınız ilk gün vücudunuz yağ yakmaya başlar. Her gün düzenli bir şekilde spor yapmanız ve bunun yanı sıra yediklerinize dikkat edip, diyet uygulamanız sonucunda en fazla 4 hafta sonrasında kilo vermeye başlarsınız. 

FacebookTwitterİnstagram

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.