Okuyunca Gözümüzde Eski Günlerin Canlanacağı Sokak Oyunlarımız

06.01.2022
8
Okuyunca Gözümüzde Eski Günlerin Canlanacağı Sokak Oyunlarımız

Son günlerde Netflix platformunda yayınlanan popüler dizi Squid Game ile hepimiz çocukluk yıllarımızda oynadığımız oyunları hatırlamaya başladık. Squid Game ‘in senaryosuna kıyasla son derece masum kalan sokak oyunlarımız nelerdi? Geçmişin tozlu raflarından sizler için indirdik.

Yakar Top

Oyunun kurulması ile mahalledeki bütün çocukların dahil olması bir olurdu hatırlayın. Kalabalık gruplar eşliğinde oynarken bazen canımız yansa da en çok sevdiğimiz oyunların başında gelirdi. İki grup şeklinde ayrılır bir grup ortaya geçerken diğer grup iki başa ayrılıp ortada kalanları vurmaya çalışırdı. Can alma, can verme gibi kurallarıyla oyunumuz renklenirdi.

Yağ Satarım Bal Satarım

Genellikle ilkokulda sınıf öğretmenimiz havaların güzel olduğu günlerde bahçeye çıkarıp oynatırdı. Bu oyun için çok sayıda oyuncu gerekli olduğundan belki de en doğru yer okuldu. Oyuncular arasından bir ebe seçilir, diğerleri bir daire oluşturacak şekilde yere otururdu. Ebe mendili alarak dairenin dışında maniler söyleyerek dolaşmaya başlar mendili bir kişinin arkasına bırakırdı. Arkasına mendil bırakılan oyuncu hemen ayağa fırlar ebeyi yakalamaya çalışır bu sırada ebe de boşalan yere oturmaya çalışırdı.

Seksek

Seksek genelde kızlar tarafından tercih edilen bir oyundu. Bir tebeşir bulunça hemen sokaktaki taşların üzerine 1 den 9 a kadar sayılar uygun şema ile çizilir ve üzerine taş denk getirmeye çalışılırdı. Tek ayak üzerinde taşın geldiği sayıyı atlayarak önce ileri doğru sayılar bittikten sonra da geri doğru gelerek başlangıç noktasına varılırdı.

Simit

Eğlenirken biraz dayak yediğimiz oyun simitti hatırlayın. Ebe simiiittt diye bağırarak diğerlerini yakalamaya çalışırdı. Yakalayamadan nefesi kesilirse diğer oyuncular kendisini döverdi. Simit de genellikle erkekler tarafından tercih edilirdi.

İp Atlama

İp atlamanın bin türlü çeşidi vardı. Sert ipleri çevirerek atlar, lastikli ipleri ayağımıza geçirerek oynardık. Genelde gruplaşma olmadan 3-4 kişi olarak oynanır ve bireysel olarak yarışma yapılırdı.

Saklambaç

En sevdiğimiz oyunlardan bir başkası da saklambaçtı. Kız erkek karışık oynanır genelde bu oyunda da kalabalık bir oyuncu kadrosu bulunurdu. Bir kişi ebe olarak gözlerini yumar grupça belirlenen sayıya kadar gözleri kapalı sayarken diğerleri ebenin onları bulamayacağı yerlere saklanırdı.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin

Facebook Twitterİnstagram

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.