Kripto Paraların Geleceği Nasıl Olacak?

05.01.2022
34
Kripto Paraların Geleceği Nasıl Olacak?

Kripto Paraların Geleceği Çağımızda hemen hemen her insanın adını bildiği ve belki de alım satımlar yaptığı dijital paralardır kripto paralar. Öyle ki Bitcoin ile başlayan bu serüvene günümüzde binlerce ve hatta on binlerce altcoinler aracılığıyla eşlik ediyoruz. Herhangi bir otoriteye bağlı olmayan, çok ani yükseliş ve düşüşler yaşayabilen, hem kazandıran hem kaybettiren bu paralar, oldukça ilgi görüyor.

   Kripto para bazı kişiler tarafından yüksek kazanç sağlayan yatırım aracı, işini bilenlerin oyunu, konumundayken bazı kişiler tarafındansa kumar olarak görülüyor. Öyle ki finans uzmanları bile bu konu hakkında ikiye ayrılmış durumda. Bir kesim, parayı anlayarak onun üzerinden analiz yapmanın doğru sonuca ulaştıracağını düşünürken diğer kesim ise tehlikeli bir balon benzetmesi yaparak durumdan endişe ettiklerini gözler önüne seriyor.

   Kripto paranın geleceği hakkında ise gerek alanında uzman, gerekse bu parayı kullanan kişiler arasında yine aynı şekilde ikilemler mevcut. Dilerseniz başlıklar halinde açıklamalar yaparak bu konu hakkında insanların düşüncelerine göz atalım.

KRİPTO PARALARIN FİNANSAL GELECEĞİ

   Geleneksel finans düşüncesini bozacağı düşünülen bu yorumda, 50 yıldan kısa süre içerisinde gerek maliyet, gerek gecikme, gerekse dalgalanmalardan dolayı günümüzde kullandığımız nakit paraların yerini alabileceği fikri oldukça yaygın. Gelecekte daha teknolojik bir para birimi çıkana kadar, kripto paraların tüm ülkelerin kullanacağı ana para birimi olarak görüldüğü düşünce yapısı.

kripto paranın geleceği

KRİPTO PARANIN ÇÖKÜŞÜ

   Şifreli algoritmaların uzun ömürlülüğünün şüphe edildiği bu yorumda, bir anda yaygınlaşıp hayatımıza giren kripto paraların, yine aynı hızda çıkacağına dair bir yorum söz konusu. Jetonlara yapılan yatırımların, günün birinde patlayacağı düşünülüyor.

KRIPTOLARDA PARA HAREKETİ

   Bitcoin başta olmak üzere, altcoinlerin de dahil olduğu bu düşüncede, para hareketinin ve para spekülasyonunun kripto paralar aracılığıyla daha etkili olduğu fikri savunuluyor. Öyle ki kripto paraların piyasadan çekilmesine imkansız gözüyle bakılıyor. Fakat büyüyen pazar talebi göz önüne alındığında bunu karşılamanın ne kadar mümkün olacağına dair bir kesinlik söz konusu değil. Devletlerin, kripto paraları kabul edip resmiyete kazandırıp kazandırmayacağı konusunda da şüphe duyuluyor. Devletlerin kripto paraları karaborsa olarak görüp yasaklanabileceği ihtimali de bu başlık altında ortaya atılan yorumlardan birisi.

   Sonuç olarak kripto paraların geleceği, devletlerin izleyeceği yollara ve kripto paraları kullanan bireylerin aktifliğine göre hareket ediyor. Bu sorunun yanıt alması halinde ise kripto paraların geleceğine net bir cevap almış oluyoruz.

Sosyal Medya da Bizi Takip Edin

FacebookTwitterİnstagram

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.