Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kaç Çeşit Yöntemi Vardır?

12.12.2021
12
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kaç Çeşit Yöntemi Vardır?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler saç ekimi nasıl yapılır Kaç çeşit yöntemi vardır gibi sorular hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyor. Bu yazımızda sizlerin merak ettiği bu konulara detaylı bir açıklama getireceğiz. O zaman siz de yazımızın devamını okuyup konuya hakim olabilirsiniz

Saç ekimi; saç kaybı meydana gelen kişilerin saç köklerinden alınan saçlar ile saçsız alana saçların eklenme yöntemidir. Ense bölgesinde bulunan saçlar kolay kolay dökülmez ve diğer yerlere göre daha sağlam yapıya sahiptir. Bu sebepten dolayı da saç kökleri alınması için ense bölgesi tercih edilir. Kellik oluşan alanda kanallar açılır ve saçlar teker teker bu kanallara yerleştirilir. Bu işlem ne kadar kolay gibi görünse de uzun süren bir işlemdir ve mutlaka profesyonel bir doktor tarafından hastane ortamında gerçekleştirilmelidir.

Saç Ekimi Teknikleri 

Saçlarınızda dökülmemi mevcut? Saçlarınız  dökülüyor ve yerine yenisi gelmiyor ise o zaman saç ekimi yaptırmanız şarttır. 3 çeşit saç ekimi tekniği bulunur. Bunlar; DHI tekniği,  FUE tekniği ve FUT tekniğidir. Hadi şimdi gelin sizlere saç ekimi için uygulanan bu teknikleri kısaca açıklayalım

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kaç Çeşit Yöntemi Vardır?
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kaç Çeşit Yöntemi Vardır?

DHI Tekniği

Günümüzde sıklıkla tercih edilen ve çok gelişmiş olarak bilinen saç ekimi tekniğidir. Bu tekniği tercih ederseniz saç diplerinize herhangi bir şekilde kese uygulanmaz ve kanal açılmaz. Bu sebepten dolayı da süreç kısalır ve hasta daha kısa bir süre içerisinde iyileşir. Bu teknikte dokuyu olumsuz bir şekilde etkilemeyen iğne uçları tercih edilir ve hasarsız bir şekilde bu uygulama kısa zamanda gerçekleşir.

FUE Tekniği

Fue tekniği; saç ekimi tedavisinde sık  tercih edilen 2 yöntemdir.  Genel olarak ense bölgesinden kıl kökleri alınır ve dökülme meydana gelen bölüme teker teker yerleştirilir. Dokuya çok fazla zarar vermez fut tekniğine göre daha kısa süre içerisinde sonuç gösterir.

FUT Tekniği

Fut tekniği günümüzde çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Çünkü bu saç uygulama tekniğinde saçlı alana kesikler jilet yardımı ile atılır ve daha sonra ise ekme işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntem ile iyileşme süreci çok uzun olmaktadır. Dezavantajlarından dolayı da insanlar tarafından tercih edilmemektedir.

Saç Ekimi Neden Yapılır

Saç ekimi saçlarda dökülme meydana geliyor ise ve bu dökülme sonucunda yeni saçlar çıkmıyorsa saç ekimi işlemi yapılır. 

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır

Günümüzde saç seyrelmesi ve bölgesel kellik problemleri ile karşı karşıya kalan pek çok kişi vardır. Bu rahatsız edici bir durumdur. Bundan dolayı da insanlar genellikle saç ekimi işlemini tercih ederler. Saç ekimi uygulamasında mutlaka iyi bir hekim tercih edilmelidir. Peki saç ekimi kimlere uygulanır. Dilerseniz sizlere bu konudan kısaca bahsetmek istiyoruz.

 • Saçlarında sürekli dökülme meydana gelen kişilere
 • Kellik sorunu olan bireylere
 • Yaralanma ve yanık gibi sorunlardan dolayı meydana gelen problemler sonrasında
 • Beyin ameliyatı olan bireylere

Saçlarda Dökülme Neden Meydana Gelir?

Günümüzde saçlarında dökülme meydana gelmeyen kimseye rastlamak mümkün değildir. Herkesin saçında belirli bir dönem dökülme olabilir. Ancak önemli olan saçlar döküldükten sonra tekrardan yeniden çıkmasıdır. Saç dökülmesi birçok sebebe bağlı olarak meydana gelir.  İzin verirseniz şimdi sizlere saçlar neden dökülür konusundan bahsetmek istiyoruz. işte saçların dökülme sebebi

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kaç Çeşit Yöntemi Vardır?
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kaç Çeşit Yöntemi Vardır?
 • Çevresel faktörler
 • Hastalık
 • Kullanılan ilaçlar
 • Yanlış beslenme
 • Stres
 • Hamilelik
 • Menepoz
 • Hormonal dengesizlikler
 • Genetik faktörler

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi nasıl yapılır merak ediyor musunuz?  Saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız ve bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa o zaman doğru sayfadasınız. Çünkü şimdi sizlere aradığınız bilgiyi vereceğiz.

 • Öncelikle saç ekimi işlemi yapılmadan önce saç analizi yapılır ve bunun sonrasında ise gerekli olan tahliller yapılmaktadır. Ne kadar greft gerekiyor ise önceden tespit edilir. Daha sonra ise saçların yapay görünmemesi için saç çizgisinin nerede olacağına karar verilir.
 • Saç ekimi uygulamasının yapılacağı gün herhangi bir şekilde enfeksiyon meydana gelmemesi için ilaç ile saç derisi detaylı bir şekilde temizlenir.
 • Saç ekimi yapılacak alan sedasyon ya da lokal anestezi ile uyuşturulur.
 • Genellikle ense bölgesinden greftler alınır. Ense bölgesinden alınan greftler birkaç dakika boyunca özel solüsyonda durdurulur.
 • Saç dökülmesi meydana gelen alan uyuşturulduktan sonra kanal açma işlemi gerçekleştirilir ve bunun ardından ise greftler teker teker bu alanlara koyulur.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer 

Saçlarınız ile ilgili problem yaşıyorsunuz ve saç ekimi yaptırmaya mı karar verdiniz. Peki, saç ekimi ne kadar sürer. Saç ekiminin sonrasında hastanede kalmanıza gerek yoktur. Sabah hastaneye gittiğiniz takdirde akşamına taburcu olabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz tekniğe göre saç ekimi süresi 6-10 saat kadar sürebilmektedir. Tedavi süresi genel olarak seçeceğiniz tekniğe ve aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuz saç köküne göre değişir. Eğer kel olan bölge fazla ise tek seansta bitmeyebilir ve dolayısı ile ikinci bir seansa ihtiyaç duyulabilir.

Saç Ekimi Sırasında Ağrı Olur mu?

Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin en fazla merak ettiği sorular arasında saç ekimi sırasında ağrı meydana gelir mi?  Saç ekimi yapılmadan önce lokal anestezi ile işlem yapılacak alanlar uyuşturulur. Bu sebepten dolayı da hasta hiçbir şekilde ağrı veya acı hissetmez. Anestezinin etkisi geçtikten sonra hafif ağrı meydana gelebilir. Bunun için ise doktor kontrolü dahilinde düşük dozlu ağrı kesiciler kullanılabilir.

Saç Ekimi Sonrasında Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi uygulamasını yaptırdınız. Peki, bundan sonra ne olacak. Ekilen saçlar ne zaman çıkmaya başlayacak? Saç ekimi uygulaması yaptırdıktan 3 ay sonra yeni saçlarınız çıkmaya başlayacaktır. Fakat bunun ardından yeni sık çıkan bu saçlar dökülür. Daha sonra ise tekrar çıkar ve bir daha dökülme meydana gelmez. Ekilen bütün saçların çıkması yaklaşık olarak 1 seneyi bulur. Bu nedenden dolayı da kesin sonucu görebilmek için 1 sene kadar beklemeniz gerekir.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi uygulamasının  fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız; sayfamız sizin için doğru seçenektir. Saç ekimi fiyatları uygulanan işleme, saçlarda ne kadar dökülmeye meydana geldiğine ve uygulanan yere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama saç ekimi fiyatları 5000 -15.000 TL arasında değişmektedir.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biliyorsunuz ki saç ekimi gibi işlemler cerrahi uygulama olduğu için riskli olabilmektedir. Bu sebepten dolayı da saç ekimi işlemi yaptırmadan evvel hastane ve cerrah ile ilgili detaylı bir şekilde araştırma yapmanız gerekir. Bu işlemin başarılı olması için; koşulların maksimum düzeyde, hastanenin hijyenik olması, kullanılacak olan cihazların iyi olması, cerrahinin profesyonel olması son derece önemlidir. Saç ekimi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Sizlere şimdi bu hususlardan bahsedelim.

Saç Ekimi Öncesi

Saç ektirmeye karar verdiniz. Bunun için  öncelikle dikkat edilmesi gereken birkaç husus mevcuttur. Şimdi sizlere sırayla dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde aktaracağız. işte saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

 • Saç ekimine karar verdiyseniz ameliyattan 2 hafta önce kafeinli içecekler alkol sigara gibi gıdaların tüketimine ara vermelisiniz
 • Tansiyon, şeker ve kalp hastalıkları için ilaç kullanıyorsanız öncelikle hekiminize bunu mutlaka söylemelisiniz.
 • Ameliyata girmeden önce herhangi bir ilaç kullanmamanız tavsiye edilir. Özellikle kanın sıvılaşmasının sağlayan aspirinden uzak durulması şarttır. Çünkü bu tarz ilaçlar tüketildiğinde kanamaya sebep olabilir.
 • Ameliyat öncesinde E vitamini veya B vitamini olan multivitaminleri tercih etmemeniz gerekir.
 • Ameliyattan önce saçlarınıza sprey, jöle veya bu tarz kimyasal içeriğe sahip olan ürünleri kullanmamanız gerekmektedir
 • Biliyorsunuz ki saç ekimi uygulaması uzun sürmektedir. Bu sebepten dolayı da ameliyata girmeden önce bir şeyler yiyebilirsiniz ve tok bir şekilde ameliyata girebilirsiniz.
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kaç Çeşit Yöntemi Vardır?
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Kaç Çeşit Yöntemi Vardır?

Saç Ekimi Ameliyatı  Sonrası

Saç ekimi ameliyatı ne kadar kolay bir işlem gibi görünse de aslında öyle değildir. Saç ekimi ameliyatı oldunuz ve artık her şey bitti diye düşünmeyin. Bu uygulamayı yaptırdıktan en az 15 gün çok dikkatli olmanız şarttır. Peki, saç ekimi ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir. İşte dikkat edilmesi gerekenler

 • Saç ekimi ameliyatı olduktan sonra 3-4 gün boyunca saçlarınıza su değmesin ve hiçbir şekilde saçlarınızı yıkamayın.
 • saç ekimi ameliyatından sonra 2 hafta boyunca saçlarınıza şampuan, saç kremi gibi kimyasal içeriğe sahip olan ürünleri kullanmayın
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra fön makinesi, saç düzleştiricisi gibi aletler kullanmayın. 
 • Ameliyatın ardından o bölgenin darbe almamasına özen gösterin
 • Uyurken küçük ve sert yapıya sahip olan bir yastık tercih edin ve sırtüstü pozisyonda uyuyun.
 • Ameliyatın ardından mutlaka 15 gün boyunca düğmesi bulunan giysileri tercih edin. Çünkü sweat, kazak gibi giysileri çıkarmakta zorlanabilirsiniz ve bu durum karşısında bu bölge zarar görebilir
 • Ameliyattan sonra 15 gün boyunca dış etkenlerden yani toz, yağmur, güneş gibi etkenlerden kendinizi koruyun. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa şapka diyerek dışarı çıkabilirsiniz.
 • Saç ekimi ameliyatından sonra sauna, hamam ve deniz gibi alanlara gitmeyin
 • 10 gün içerisinde saç derinizde kabuklanmalar meydana gelmeye başlar. Bu son derece doğaldır. Fakat iki haftayı geçtikten sonra saç derisinde kabuklanma meydana gelmediyse doktorunuza arayıp onun bilgi sahibi olmasını sağlayın

Saç Ekiminden Sonra Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Saç ekimi işlemini yaptıran kişiler bir süre sonra saçlarının döküldüğüne şahit olurlar ve tedirgin olurlar. Aslında hiçbir şekilde tedirgin olmaya gerek yoktur. Bu durum son derece doğaldır. Saç  ekimi yapıldıktan sonra saçlar dökülmeye başlar ve bu sürece şok dökülme denir. Bunun ardından gerçek saçlar çıkmaya başlar ve çıkan bu saçlarda dökülme meydana gelmez. 

Saç Ekimi  Uygulamasında Sedasyon Yapılabilir mi?

Saç ekimi uygulaması için genellikle lokal anestezi tercih edilir. Fakat bu uygulamadan  korkan kişiler için sedasyon uygulaması yapılabilir. Sedasyon uygulaması hastanın uyku halinde olmasıdır. Hastanın bilinci açıktır fakat uyur. Bu sebepten dolayı da isteyenler sedasyon ile saç ekimini yaptırabilir. Hasta bu esnada herhangi bir şekilde ağrı veya acı hissetmez.

Saç Ekiminin Aşamaları

Günümüzde saçları ile problemi olan ve özellikle de kellik sorunu olan pek çok insan vardır.  teknoloji çağında olduğumuz için tıp çok ilerlemiştir ve bu nedenden dolayı da kellik sorununa da çare bulunmuştur. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler için pek çok yöntem mevcuttur. Kişi kendine uygun yöntemi belirleyip tercih edebilir. Saç ekiminin aşamaları bulunur. Şimdi sizlere saç ekiminin aşamaları hakkında detaylı bilgi vermek istiyoruz.

 • Öncelikle ense bölgesinden saç kökleri teker teker toplanılır

Saç ekimi olacak alanda kanallar açılır

Son olarak ise toplanan kökler kanallara ekilir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.