Islık Dili Nedir? Hala Kullanan Ülkeler Ve Anlamları

27.12.2021
20
Islık Dili Nedir? Hala Kullanan Ülkeler Ve Anlamları

Geçmişten günümüze gelen ve her geçen gün gelişmekte olan birçok dil ile karşılaşıyoruz. Bunlardan biri de ıslık dili. Peki bilinen ve günümüze kadar gelmeyi başarmış ıslık dili nedir?

Islık nedir? Islık Dili Nedir? Islık Dili Nasıl Çıktı? Islık Nasıl Çıkarılır?
Islık Dilini Kimler Kullanıyor? Islık Dili Hangi ülkelerde yaygın?
Islık Dili Türkiye’de var mı? Islık Dili Özellikleri, Islık Dili’nin tuhaflıkları

Islık dili


Islık dili fiziksel olan bir iletişim dilidir. Bu dili kullananlar için ıslık dilinde el ve yanaklar yardımıyla ortaya çıkan ses bir anlam değeri taşır. Tahminlere göre günümüzde kullanımı 60 farklı şekilde olmak üzere değişik anlamlar taşımaktadır. Bu dil ile iletişimini sağlayan birçok toplulukla bu toplulukların aşina olduğu birçok konu konuşulabilir, tartışılabilir. Gerek çoğu farklı ülkede gerek içinde bulunduğumuz toplumda hâlâ kullanılabilirliğini koruyan ıslık dili, ülkeden ülkeye farklı anlamlar taşıyabilir.

Hâlâ kullanan ülkeler ve anlamları


Islık dilinin hâlâ kullanıldığı ülkelerden biri olan Meksika’da insanların bir yerden bir yere ıslık çalarak haberleştiğine şahit olabilirsiniz. Aynı zamanda Tayland’da bu dil bir sevgi gösterme biçimidir. Ülkemizde ise daha çok Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak kullanılmakta ve konuşulmaktadır.

Islık Dili Nedir? Hala Kullanan Ülkeler Ve Anlamları

Ülkemizde Hâlâ Kullanılıyor Mu?


Islık dili günümüzde özellikle de Karadeniz bölgesinde, daha çok yerleşimin engebeli ve birbirinden uzak yapılanmalardan kaynaklı olmasıyla yaygın olarak kullanılıyor. Bilinen sayısal verilere göre dilin kullanımı belirli bölgelerde yaklaşık 10.000’e ulaşıyor. Bunlardan birisi ise Giresun Kuşköy’dür.

Kuşköy’de ıslık dili

Kuşköy, Giresun’da bulunan Görele kazasının bir köyüdür. Vadilerin arasına kurulmuş bu köyde 1963 yılında hizmete açılmış bir köy okulu sayesinde bu iletişim şekli hakkında hem yerli hem de yabancı olarak gazeteler çıkmıştır. Yabancı bir heyet, bu dil ve bu dilin toplumda kazandığı yer hakkında incelemeler yapmıştır.

Yapılan araştırmalara göre Kuşköy’de bütün yerliler bu dil ile iletişim kurabilirler. Köydeki çoğu çoban kendi hayvanlarını bu dile alıştırmış ve yönetmiştir. Buna bağlı olarak hayvanlarda şartlı koşullanmalar meydana gelmiştir. Bunların birkaçı;
-Dur
-Yürü
-Hareket Etme
-Dön
Bu köyde ıslık dilinin köyün etrafındaki diğer köyler tarafından anlaşılması güç olduğu için herhangi bir olayda (teftiş,memur,devriye vs.) diğer köylülere haber vermek için kullanıldığı da söylenmiştir.

Islık Dili Nedir? Hala Kullanan Ülkeler Ve Anlamları

Dili bu kadar önemli kılan nedir?

İnsanların temelde anlam taşıyan genel kelimeleri karşı tarafa tam olarak duyuramamasından kaynaklı gelişmiştir. Daha çok birbirinden uzak olan yerleşim bölgeleri ve tarım alanında çalışma faaliyeti gösteren insanlar kendilerini karşı tarafa anlaşılabilir bir şekilde ifade edebilmek içini bu dile başvururlar.

Günümüzde hem çalışma hayatında hem de birçok konuda yarar ve kolaylık sağlayan bu dil işlevselliğini çıkardığı güçlü sesten kaynaklı almaktadır.
Kullanılan herhangi bir kelimeden veya sesleniş biçimlerinden onu ayıran ezgisel olmasıdır. Parmak kullanarak çıkarılan bu ezgisel ses çok kuvvetli ve iletkendir. Çok uzak mesafelerden rahatlıkla duyulabilir.

Özellikleri nelerdir?

Bilimsel olarak bakıldığında ses frekansı 1000-4000’e kadar inmekte olup çıkan ezgisel sesin diğer seslere göre daha tiz olmasından kaynaklı olarak çok uzaklara gidebilir. Bu frekans insan kulağının hassas olduğu frekans bantlarındandır. Yapılan araştırmalara göre iyi bir ıslık sesi kilometrelerce uzaktan duyulabilir.


Sosyal Medya da Bizi Takip Edin

Facebook Twitter İnstagram

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.