Yeni doğan Bebeğe Ne Zaman Su Verilmesi Uygun Olur

24.12.2021
13
Yeni doğan Bebeğe Ne Zaman Su Verilmesi Uygun Olur

Yeni doğan bebeğe ne zaman su verilmesi uygun olur ? Yeni doğan bir bebek su ihtiyacı hisseder mi? Yeni doğmuş bir bebeği olan ebeveynler bu konular hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istemektedir. Bu yazımızda merak ettiğiniz bütün soruların cevabını detaylı bir şekilde vereceğiz. O halde sizde yazımızın devamını okumaya ne dersiniz

Biliyorsunuz ki canlıların hayatlarını devam edebilmesi için suya ihtiyaç vardır. Bu nedenle de insanların ortalama günde 2-3 litre su tüketimi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Fakat yeni doğan bir bebek anne sütü ile besleniyor ise ve mama tüketimini gerçekleştirmiyor ise su ihtiyacını anne sütünden almaktadır.

Bu sebepten dolayı da yeni doğmuş bir bebeğe ilk 6 ay  sadece anne sütü içiyor ise su verilmez. Anne sütünün yüzde yetmişinden fazlası sudur ve bebek ihtiyacını anne sütünden karşılamaktadır.

Eğer ki bebek hem anne sütü hem mama alıyorsa o zaman bir miktar su tüketimi gerçekleştirmesi gerekmektedir. 6 aydan sonra ise anne sütü alan bir bebeğin su tüketmesi şarttır. Çünkü ek gıda tüketimine başladığı için suya ihtiyacı fazla taşıyacaktır.

Yeni doğan Bebeğe Ne Zaman Su Verilmesi Uygun Olur

Anne Sütü Alan Bir Bebeğe Neden İlk 6 Ay Su Verilmez?

Anne sütü mutlaka ilk 6 ay her  bebek tarafından tüketilmelidir. Çünkü bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için anne sütüne ihtiyacı vardır. Anne sütünün besin değeri yüksektir ve içerisinde birçok vitamini bulundurur.  Peki, anne sütü alan bir bebeğe neden ilk 6 ay su verilmemelidir?

Çünkü anne sütünün büyük bir çoğunluğu sudur ve bebek ekstra bir suya ihtiyaç duymadan anne sütünden su ihtiyacını karşılar. Anne sütü alan bir bebeğe su verildiğinde bebeğin gelişimi  etkilenebilir ve bazı rahatsızlıklar ortaya  çıkabilir. Bazı anneler yaz mevsiminde doğum yaptıkları için ve hava çok sıcak olduğu için bebeğin su ihtiyacını kaşla yapmadığını düşünür ve anne sütü alan bir bebeğe su verilir.

Fakat bu doğru değildir ve anne sütü alan bir bebek mutlaka 6 aydan sonra su tüketmeye başlamalıdır. Anne sütü yaz mevsiminde bile bebeklerin su ihtiyacını karşılamaya yetecektir.

Ek Gıdaya Başlayan Bir Bebeğe Ne Kadar Su Verilmelidir

Bebeklerin günlük olarak tüketmesi gereken su miktarları boy kilo ve aynı zamanda kaç aylık olduğuna göre değişiklik gösterebilir. 6 ayını geçen bir bebek hem ek gıda hem anne sütü alıyor ise gün içerisinde 120 ml su tüketimini gerçekleştirmesi gerekmektedir. 1 yaşını geçen çocukların ise a ortalama günde 1 litre su tüketimini yapması uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Emziren Annelerde Su Tüketimi

Daha önce de söylediğimiz gibi anne sütünün içerisinde en az yüzde yetmiş oranında su bulunmaktadır. Bebek anne sütü aldığında anne de bulunan su oranı düşüklük gösterir. Bu sebepten dolayı da emziren annelerin mutlaka ama mutlaka günde 3 litre su tüketimini yapması gerekmektedir. Emziren bir anne ne kadar su tüketimi yaparsa o kadar fazla sütü olacak ve aynı zamanda bebeğe de su aktarmış olacaktır.

Yeni doğan Bebeğe Ne Zaman Su Verilmesi Uygun Olur

Bebeğin Suyu Kaliteli Olmalıdır

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve olumsuzluklar ile karşılaşmaması için mutlaka bebeğe verilen su kaliteli olmalıdır. Çeşme suyu asla verilmemelidir. Son zamanlarda karşılaşılan mavi bebek sendromu bebeklerin musluk suyu tüketmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun gibi sorunlar ve daha fazlası ile karşılaşmamak ve bebeğin sağlıklı olması için hazır su tüketimi yapılmalı ve aynı zamanda bu suyun kaliteli olması gerekmektedir. Bebeğe verilen su bebeğin gelişimini doğrudan etkilemektedir.

Mama İçen Bir Bebek Su İçer mi?

Eğer bebeğiniz mama içiyorsa ve anne sütü almıyorsa mutlaka gerekli miktarda bebeğinize su vermelisiniz. Çünkü genellikle anne sütü alan bebekler suya ihtiyaç duymazlar. Anne sütünün çoğu su olduğu için ihtiyaçları bu şekilde karşılanır. Yeni doğan bir bebek sadece anne sütü alıyorsa veya anne sütünün yanında mama alıyorsa su ihtiyacı hisseder.

Bu sebeple yeni doğan bebeğe çay kaşığı ile arada su vermeyi ihmal etmemeniz gerekir. Eğer bebek 3-4 aylık ise suyu ufak biberon ile verebilirsiniz. Bebek büyüdükçe vermiş olduğunuz su miktarını da artırabilirsiniz. Çünkü bebek büyüdükçe ihtiyaç duyduğu su miktarı da artacaktır.

FacebookTwitterİnstagram

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.