Hurmanın Faydaları Nelerdir?

15.12.2021
9
Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın faydaları nelerdir? Hurmanın faydalarını biliyor musunuz? Hurmanın sağlığa etkileri nelerdir?

Hurma insan sağlığı açısından şifalı bir yiyecektir. Peki, hurmanın faydaları nelerdir biliyor musunuz? Bu konuya dair detaylı bilgi arayışı içerisindeyseniz o zaman yazımızın devamını mutlaka okuyabilirsiniz.

Hurmanın içerisinde; b2 vitamini, b1 vitamini, c vitamini ve a vitamini bulundurur. Lezzetli bir besindir ve aynı zamanda besleyicidir. Faydalarını görebilmek adına muhakkak düzenli olarak tüketimi yapılmalıdır. Dilerseniz şimdi sizlere birçok kişi tarafından beğenilip tüketilen hurmanın faydalarından bahsetmek istiyoruz. Hurmanın saymakla bitmeyen faydaları şu şekildedir;

Kansere Karşı Çok Etkilidir

Hurmanın içerisinde bulunan vitaminler; kansere yakalanma ihtimalini düşürür. Vücutta kanser hücresi var ise bu hücrelerin zamanla yok olmasını sağlar. Vücudu kansere karşı korur. Bunun için düzenli olarak 2-3 adet tüketilmesi uygun olmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Hurma birçok vitamini içerisinde barındırır. En fazla c vitamini yer bulunur. bu nedenle de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve pek çok hastalığa karşı vücudu korumaya yardımcı olur. Bu sayede birçok hastalığa yakalanma ihtimali düşürür. Sizinde bağışıklık sisteminiz kuvvetli değil ise mutlaka hurmayı tüketmelisiniz.

Cilt Güzelliğini Ortaya Çıkarır

Hurma ciltte meydana gelen birçok sorunu giderir.  Cildin pürüzsüz, sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.  Sivilceler genellikle karaciğerlerde meydana gelen yağlanma sonucunda meydana gelir. Hurma karaciğer sağlığını koruduğu için düzenli tüketimde sivilceleri de yok eder. Cildin yağlanmasına engel olur ve nem düzeyini korur. Sizde cildinizin pürüzsüz olmasını istiyorsanız hurmanın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Sinir Sistemine İyi Gelir

Hurmanın içerisinde b2 vitamini ve aynı zamanda b1 vitamini yer almaktadır. Bu sebeple de sinir sistemine çok iyi geldiği bilinmektedir.

Zihinsel Ve Bedensel Yorgunluğu Giderir

Bedensel ve zihinsel yorgunluğunuz mu var? O zaman yapmanız gereken düzenli olarak hurma tüketmeniz olacaktır. Çünkü hurma;  vücutta meydana gelen zihinsel ve bedensel yorgunluklara çok iyi gelmektedir. Bazı kişilerde bu semptomlar kronik hala dönüşür ve kişi her gün yorgunluk hisseder. Bunun için mutlaka hurmayı denemelisiniz. Hurma vücuda enerji verir ve kişi bu sayede gün boyunca kendini enerjik hisseder.

Kansızlığa İyi Gelir

Kansızlık birçok kişinin ortak sorunu olduğu bilinmektedir.  Genellikle düzenli ve sağlıksız beslenen kişilerde bu problem ortaya çıkar. Kansızlık sorunu tedavi edilmez ise ciddi sorunları ortaya çıkarabilir. Kansızlık sorunu olanlarda genellikle baş dönmesi, çabuk yorulma, nefes almada güçlük, bayılma hissi meydana gelir. Eğer kansızlık şikâyetiniz var ise öncelikle doktora başvurmanız ve doktorun uygun gördüğü ilaçları kullanmanız gerekir. Bunun Yanı sıra alternatif tedavi olarak da hurmayı düzenli olarak güç içinde tüketmeniz gerekmektedir.

Kemikleri Kuvvetlendirir

Bazı hastalıklar sebebi ile ya da yaşın ilerlemesinden kaynaklı insanlarda kemik erimesi meydana gelmektedir. Kemikler kuvvetlendirmek ve erimesini önlemek için hurmanın faydalarından yararlanmanız mümkündür. Düzenli olarak her gün hurma tüketimi sağlanır ise kemikler kuvvetlenir ve kemik erimesi durur.

Verem Hastalığına İyi Gelir

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Verem hastalığı zor bir hastalıktır.  Bu hastalıktan hayatını kaybeden çok sayıda kişi vardır.  Hurma verem hastalığına iyi gelir.

Böbrek Sağlığına Faydalıdır

Hurma düzenli olarak tüketilir ise böbreklerde meydana gelen rahatsızlıklara çok iyi gelir. Özellikle böbrek yetmezliğine çok iyi geldiği söylenmektedir.

Karaciğer Sağlığını Korur

Karaciğer salığını korumak için öncelikle kişilerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra sağlığı olumsuz etkileyen kötü alışkanlıklardan uzak durulması şarttır. Bunun yanı sıra karaciğer sağlığını için çok şifalı olan hurmayı tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Anne Sütünün Artmasını Sağlar

Emziren anele için sütün bebeğe yetmesi büyük önem taşır eğer yeni doğan bir bebeğiniz var ise mutlaka hurma tüketmelisiniz. Hurma hem anne sütünü artırır hem de kalitesinin artış göstermesini sağlar. Peki, bu dönemde ne kadar tüketilmelidir. Anne sütünü artırmak için gün içerisinde 3-4 adet tüketmeniz yeterli olacaktır.

Strese Çok İyi Gelir

Çok stresli bir hayatınız mı var? Kendinizi rahatlatmak için ve stresi yok etmek için hurma tüketebilirsiniz. Hurma insanların motivasyonunun artmasını sağlar ve vücudun rahatlamasına yardım eder. Bu nedenle kahvaltılarınızda veya kahvaltılardan sonra 3 adet tüketmeniz önerilir.

Balgam Söktürücüdür

Hurmanın iltihap söktürücü ve aynı zamanda balgam söktürücü özelliği vardır. Öksürüğe de çok iyi gelir. Boğazınızda iltihap var ise mutlaka düzenli olarak hurma tüketmeniz gerekir. Kısa zamanda balgam söktürecek ve boğazınızdaki iltihap yok olacaktır. Bunun yanı sıra balgam söktürmek için direkt hurma tüketmek yerine hurmanın çayını da yapabilirsiniz. Bir su bardağı suyun içerisinde e4 adet hurmayı koyup, 10 dakika kaynatıp ılık bir şekilde tüketebilirsiniz. Günde bir defa yapmanız yeterli olur.

Hafızayı Kuvvetlendirir

Zaman zaman unutkanlık problemi mi yaşıyorsunuz. O zaman hurmadan faydalanın ve bu sorununuzu giderin. Hurma unutkanlığa çok iyi gelir ve hafızanın kuvvetlenmesini sağlar. Gün içinde 2-3 adet tüketmeniz bunun için yeterli olacaktır.

Hurmanın Besin Değeri

Hurma çok şifalı ve pek çok hastalığa iyi gelen bir besindir. Bu nedenle düzenli aralıklar ile gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Dilerseniz 100 gram hurmada bulunan besin değerinden bahsedeceğiz. İşte hurmanın besin değeri;

 • Kalori: 300,4 kcal
 • Protein: 2,2 g
 • B3 vitamini: 2,2g
 • B1 vitamini: 0,1g
 • A vitamini: 0,5 gr
 • Lif: 9,3 gr
 • Kolsterol: 0
 • Kalsiyum: 59 mg
 • C vitamini: 3 mg
 • Magnezyum: 58 mg
 • Potasyum: 700 mg
 • Sodyum: 5,4 mg
 • Fosfor: 63 mg
 • Demir: 3 mg

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.