Elma Sirkesi Nedir? Ne İşe Yarar?

12.12.2021
15
Elma Sirkesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Faydaları Saymakla Bitmeyen Elma Sirkesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır

Alternatif tıpta elma sirkesinin yeri çok ayrıdır. Çünkü elma sirkesi yüzyıllar önce kullanılmaya başlanılmıştır ve günümüzde de birçok kişi tarafından kullanımına devam edilmektedir. İçerisinde bol miktarda E vitamini, c vitamini, B6 vitamini, B2 vitamini ve A vitamini yer alır. Peki, elma sirkesi tam olarak nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Sizin de merak ettiğiniz bu konular hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. O zaman sizde yazımızın devamını okumaya başlayabilirsiniz

Elma Sirkesi Nedir

Elma sirkesi; elmadan elde edilir. İçerisinde asit bulunur ve bol miktarda vitamin ve mineral kaynağıdır.

Elma Sirkesi Ne İşe Yarar

Elmanın içerisinde asit ve nişasta bulunur.  Bu sebepten dolayı da elmanın içerisinde bulunan maddeler mayalandığı zaman elma sirkesi meydana gelir. İçerisinde mineral ve vitaminler yüksek orandadır. Bu nedenden dolayı da birçok hastalığın tedavisi için kullanılır. Peki, ne işe yarar?  İşte mucizevî olarak adlandırılan elma sirkesinin faydaları

 • İçerisinde antioksidan seviyesi güçlü olduğundan kansere karşı insan vücudunu korur. Kanser hücrelerinin oluşmasını önler.
 • Sizi rahatsız eden ve kendini sürekli tekrar eden migren ağrılarınız mı mevcut? O zaman düzenli bir şekilde elma sirkesi tüketimini gerçekleştirerek miğren ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Eğer mideniz hassas bir yapıya sahip ise o zaman içerisine su ekleyerek tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kulaklarda oluşan iltihaba, mantara, boğazlardaki enfeksiyonuna sirke inanılmaz etkilidir
 • Ciltte meydana gelen sivilceleri kurutur ve yeniden akne oluşmasını önler. Cildiniz hassas ve alerjik bir yapıya sahip ise mutlaka su miktarının fazla tutmanız gerekir. Cildinizde kullanmak istiyorsanız bir yemek kaşığı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sirke koymanız yeterli olacaktır.
 • Açık yaralarda bulunan enfeksiyonu yok eder ve yaraların daha kısa zamanda iyileşmesini sağlar.
 • Ciltte bulunan lekelerin zamanla yok olmasına yardımcı olur.
 • Elma sirkesi siyah noktalar için çok etkili olan bir seçenektir.
 • Saçlarınızda dökülme oluyor de siz bundan rahatsız oluyorsanız elma sirkesinin mutlaka denemelisiniz. Elma sirkesi sayesinde saçlarınız da meydana gelen dökülme duracak ve saçlarınız olduğundan daha parlak görünecektir.
 • Elma sirkesi kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
 • Düzenli olarak tüketilen elma sirkesi tokluk hissi verir ve metabolizmanın çalışmasını sağlayarak vücuttaki yağları eritir. Özellikle bel ve göbek çevrenizden rahatsızsanız ve zayıflamak istiyorsanız elma sirkesini doğru ve düzenli bir şekilde kullandığınızda istediğiniz sonuca ulaşırsınız.
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir ve kalp krizi geçirme ihtimalini düşürür.
 • Boğaz ağrısına çok iyi geldiği bilinir ve boğaz’da bulunan iltihabı yok eder.
 • Ağzınızın içerisinde yara mı mevcut.  Bu durum sizi rahatsız ediyor ve kısa süre içerisinde kurtulmak istiyorsanız elma sirkesi ile gargara yapmayı deneyebilirsiniz. Elma sirkesi ağzınızın içerisinde bulunan yarayı kısa süre içerisinde iyileştirecektir. Aynı zamanda ağız içerisinde  enfeksiyon bulunuyor ise bunun tedavi edecektir.
Elma Sirkesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Elma Sirkesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Elma sirkesi nasıl kullanılmalıdır?

Elma sirkesinin yararlarını duyan kişiler elma sirkesinin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Elma sirkesini salatalarınızın veya yemekleriniz için hazırladığınız soslarınızın içerisine ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda suyun veya meyve suyunun içerisine de bir miktar ekleyerek tüketebilirsiniz. Cildiniz için kullanacaksanız bir miktar suyun içerisine ekleyip pamuk yardımı ile cildinize uygulamanız ve yarım saat beklettikten sonra durulamanız gerekmektedir. Peki, saç için nasıl kullanılmalıdır. Saç için elma sirkesi kullanmak istiyorsanız durulama suyunun içerisine bir miktar elma sirkesi katıp saçlarınıza dökmelisiniz. Bunun ardından saçlarınızı durulamaya gerek yoktur. Vücut sağlığı için haftada 3-4 defa cilt sağlığı için haftada 2 defa saç sağlığı için ise haftada 2-3 defa tekrarlamanız tavsiye edilir.

Gün İçerisinde Ne Kadar Elma Sirkesi Tüketilmelidir?

 Vücudunuzun sağlıklı olması için   ve vücudunuzda bulunan sorunları gidermek için elma sirkesini günlük olarak tüketecekseniz en fazla 1 tatlı kaşığı tüketmeniz tavsiye edilir. Direkt olarak değil de suyun veya meyve suyunun içerisine katıp tüketmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Aynı zamanda hassas bir mideniz bulunuyor ise mutlaka yemeklerden sonra tüketmelisiniz. Kullandığınız elma sirkesinin ise organik olduğuna emin olmanız gerekir. Çünkü piyasada pek çok organik olmayan elma sirkesi vardır ve bunun size hiçbir faydası olmaz.

Elma Sirkesinin Cilt Sağlığına Faydası

 Cildinizin parlak ve pürüzsüz olmasını mı istiyorsunuz? O zaman elma sirkesi sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Elma sirkesini düzenli bir şekilde cildinize uyguladığınızda çıkacak sonuca kendinizde inanamayacaksınız. Cildinizin bakımını doğal yollar ile yapmak istiyorsanız mutlaka tavsiyemizdfir, elma sirkesini denemelisiniz. İşte elma sirkesinin cilt sağlığına faydası şu şekildedir

 • Yaş ilerledikçe cilt elastikiyetini maalesef ki kaybediyor. Bu sebepten dolayı da ciltte kırışmalar ve sarkmalar meydana geliyor. Cildin bakımını düzenli bir şekilde yaptığınızda kırışıklıklar engellenir. Elma sirkesini cildinize düzenli olarak sürdüğünüzde elastikiyet korunur ve ciltte kırışıklık oluşması engellenir. Hatta elma sirkesi ciltte bulunan kırışıklıkların da açılmasını sağlar.
 • Ciltte bulunan et benleri kişinin rahatsızlık duymasına sebep olabilir. Cilde yapışık halde bulunan bu benler genel olarak tehlikesizdir. Sizde et benlerinizden rahatsız oluyorsanız ve doğal bir şekilde et benlerini düşürmek istiyorsanız elma sirkesini deneyebilirsiniz. Elma sirkesini pamuğa döktükten sonra et beninin bulunduğu bölgeye koyun ve yarım saat kadar o şekilde bekletin. Düzenli bir şekilde her gün yaptığımızda et beniniz kuruyacak ve bunun ardından düşecektir
 • Cildinizde sizi rahatsız eden güneş lekesi, doğum lekesi veya çilleriniz mi bulunuyor?  Elma sirkesi sayesinde kısa bir süre içerisinde bu lekelerin açılmasını ve hatta yok olmasını sağlayabilirsiniz. Ciltte bulunan lekeleri gidermek için pamuk yardımı ile lekelerin bulunduğu bölgeye elma sirkesi sürmeniz gerekir. Eğer cildiniz hassas ise elma sirkesini doğrudan uygulamak yerine su ile karıştırıp cildinize uygulamalısınız. Aksi halde alerjik reaksiyonlar ile karşılaşmanız mümkün olabilir. Haftada 2-3 defa uygulamanız ve yarım saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.
 • Elma sirkesi ciltte bulunan ölü deriyi temizler ve peeling görevi görür. Düzenli kullanıldığında cildin üst tabakasını zamanla soyar ve alttan yeni bir tabaka çıkmasına yardımcı olur.
 • Siyah noktalar genellikle burun bölgesinde, alın bölgesinde, yanaklarda ve çenede meydana gelir. Siyah noktalarınızdan sıkıldıysanız ve yok etmek istiyorsanız size tavsiyemiz elma sirkesi kullanmanızdır. Elma sirkesi sayesinde kısa bir süre içerisinde siyah noktalarınıza tamamen elveda diyebilirsiniz. Bunun için haftada 2-3 defa siyah noktaların bulunduğu bölgeye elma sirkesi  uygulamalısınız
Elma Sirkesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Elma Sirkesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Saçlara bakım düzenli bir şekilde yapıldığında saçlar sağlıklı ve kuvvetli olur. Sizde saçlarınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız elma sirkesi kullanmaya ne dersiniz? Dilerseniz şimdi sizlere elma sirkesinin saça olan faydalarından bahsetmek istiyoruz.

 • Elma sirkesini su ile karıştırıp saçlarınıza uyguladığınızda saçlarınızda meydana gelen dökülme problemi son bulur. Saçların kuvvetlenmesini sağlar
 • Saçlarınızın ışıl ışıl parlamasını mı istiyorsunuz. O zaman tek yapmanız gereken elma sirkesini saçlarınıza uygulamak olacaktır. Son durulama suyunun içerisine elma sirkesi katıp tekrardan durulama yapmanıza gerek yoktur.
 • Saçlarınız da kötü görüntüye sebep olan kepek mi mevcut. Kepeklenme problemini kısa zaman içerisinde çömeniz mümkündür. Peki nasıl? Öncelikle suyu içerisine elma sirkesi koyun ve bu suyu saçlarınıza dökün. Bunun ardından en az 1 saat kadar bekletin. Eğer kokudan rahatsız olmazsanız durulamanıza gerek yoktur. Bir iki uygulamadan sonra kepeklenme probleminizin azaldığını göreceksiniz.
 • Saç derisinde bulunan yaraları iyileştirir ve enfeksiyon var ise bu enfeksiyonu giderir. Yaraların kısa zamanda iyileşmesini sağlar. Bunun için elma sirkesinin bir süre saç diplerinde beklemesi gerekir. Eğer saç diplerine elma sirkesi uygularsanız en az 1 saat bekletmelisiniz.
 • Saçlarda genellikle kimyasal bakım ürünlerinden ve elektronik cihazlardan kırılmalar meydana gelir. Saçlarınızda meydana gelen kırılmalardan kurtulmak için elma sirkesini deneyebilirsiniz. Kısa zamanda mükemmel sonuç alacaksınız.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Facebook – Twitter – Instagram

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.