6 Soru da Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

20.12.2021
14
6 Soru da Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonu bildiğiniz üzere çok önemlidir. Peki, evinizde bulunan koltukların renk uyumu nasıl olmalıdır?  Perde, halı, aksesuar ile uyumları nasıl yapılmalıdır? Çok araştırılan ve dikkat çeken bu konular hakkında şimdi sizlere tüyolar vereceğiz. O zaman yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda renk uyumunu yakalamak ve ortamın hoş bir görüntüye sahip olmasını sağlamak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Örnek verecek olur isek; zemin ve duvarların rengi aynı renk olabilir. Ya da halı ve koltuğun renk uyumu birbirine yakın olabilir.

Doğru Karar Verilmelidir

Öncelikle koltuklarınızın renk uyumuna karar vermeden önce sevdiniz renkleri belirleyin. Çünkü sevmediğiniz bir renkte koltukaltınızı veya diğer eşyalarınızı yaparsanız olumsuz bir şekilde etkilenirsiniz.

Hangi Renklerden Hoşlanıyorsunuz?

Elinize bir kalem kâğıt alın ve sırası ile sevdiğiniz renkleri kâğıda yazın.  Örnek verecek olur isek en sevdiğini renk mavi ise; koltuklarınızı mavi alabilirsiniz. Ya da koyluklarınızın mavi olmasını istemiyorsanız mavi rengi duvarda veya halıda tercih edebilirsiniz.

Hangi Renkleri Tercih Ettiniz?

Ev dekorasyonu kapsamında koyluk rengini kararlaştırdıysanız bunun ardından döşeme, tezgâh, dolaba karar vermeniz gerekmektedir. Birbiri ile uyumlu bir renk tercih etmelisiniz. Renklere çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Mesela kahverengi bir eşyaya ne renk yakışır?  Kahverengi ile gri hiç uyumlu olmaz. Bu nedenle bej, krem rengi, kiremit gibi renkler ile dekorasyon yapmalısınız.  Eğer eşyanız beyaz ise bunu her renk ile kombine edersiniz.

Koltuklarda Birbiri İle Uyumlu Renkler Nelerdir?

6 Soru da Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı

Koltuk tercih ederken renklerinin uyumlu olması; evin havasını tamamen değiştirir. Eğer birbiri ile uyumlu olmayan renk tercih edilir ise; o zaman evi boğuk gösterecektir.  Kırmızı, kahverengi, beyaz ve mavi renk ile mutlaka siyahı kombinlemelisiniz.  Siyah bu üç renk ile muhteşem uyar. Beyaz ise; siyah, gri, pembe, sarı, lila ve mor renkleri ile uyum içerisinde olur.

Halı Koltuk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Halılar ve koltukların uyumu güzel olur ise; dekorasyonda tamamlanır. Eğer halı ve koltuklarınızın rengi birbiri ile aynı olmazsa o zaman kırlentler ile uyumlu olmasına özen göstermeniz tavsiye edilir. Ya da halının desenleri ile koltuğun üzerinde bulunan renk uyumlu olmalıdır.

Koyu Renk Koltuklara Ne Renk Halı Gider?

Birçok kişi koyu renk koltuklara ne renk halı gider konusu hakkında araştırma yapmaktadır.  Koltuk takımınız koyu renk ise halınızı mutlaka açık renk tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü ikisi de koyu olduğu zaman odanın boğuk ve ufak görünmesine sebep olursunuz. Eğer koyu bir koltuk takımınız var ise mutlaka halıyı beyaz, gri, krem ve bej renginde tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Renkli olmasını istiyorsanız turkuaz, mavi, pembe, turuncu, yeşil gibi renklerin açık tonlarını tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Açık renkler ortamı daraltmaz ve hoş görüntü meydana gelmesini sağlar.

Siyah Halıya Ne Renk Koltuk Gider?

Siyah halıya ne renk koltuk gider merak mı ediyorsunuz. O zaman doğru sayfadasınız. Şimdi sizlere bu konudan bahsedelim. Eğer halınız siyah veya koyu griyse o zaman tercih edeceğiniz koltuğun rengi kırık beyaz, krem, bej,  renklerini tercih edebilirsiniz. Mutlaka açık renk tercih etmelisiniz. Aynı zamanda pudra, turkuaz gibi renkleri de tercih etmeniz mümkün olacaktır.

Gri Koltuk Takımına Ne Renk Halı Olur?

Gri koltuk takımı almaya karar verdiniz ve halının ne renk olması gerektiğini bilmiyor musunuz?  Eğer koltuk rengine karar kıldıysanız halınızın rengini kahverengi, kırk beyaz, lavanta, menekşe, bronz, turuncu, beyaz, yeşil, mavi gibi renkleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu renkler ile gri birbirine çok yakışmakta ve ortamın havasını adeta değiştirmektedir.  Sizde şık ve modern bir oda istiyorsanız bu renkler ile istediğiniz görüntüyü ortaya çıkarabilirsiniz.

6 Soru da Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı

Antrasit Koltuğa Ne Renk Halı Olur?

Antrasit renk özellikle son zamanlarda koltuklarda çok fazla kullanılmaktadır. Eğer sizinde koltuğunuzun rengi antrasit ise; halınızı beyaz, siyah, gri, kahverengi, yeşil, krem ve mavi renk yapabilirsiniz. Eğer yastıklarınızın renkleri halıya uyum sağlamıyorsa bunlarında birbiri ile uyum içerisinde olmasına özen gösterin. Bu şekilde iyi bir dekorasyon ortaya çıkarabilirsiniz.

Yeşil Renk Koltuk İle Hangi Renk Halı Olur?

Günümüzde özellikle zümrüt yeşili koltuklar çok fazla tercih edilmektedir. Son zamanlarda trend olan bu koltuk rengine; kırmızı, kiremit, gümüş, altın, beyaz, siyah, gri, ekru, bej, şeftali tonu ve kahverengi uyum sağlamaktadır. Özellikle doğal yaşam seviyorsanız yeşil ile kahverengiyi tercih edebilirsiniz. Çünkü bu iki renk muhteşem bir görüntüyü ortaya çıkarıyor.

Beyaz Koltuğa Ne Renk Halı Uygun Olur?

Beyaz, krem ve bej renk koltukları oldukça sık görüyoruz. Eğer koyluklarınız beyaz renk ise halı tercih ederken biraz koyu tok tercih edebilirsiniz. Çünkü halınızın rengi de açık renk olur ise eşyalarınız kendini göstermez ve sönük kalır. Beyaz her renk ile kolay bir şekilde uyum sağlamaktadır. Bu sebeple beyaz renk koltuğunuzu istediğiniz renk ile kombinleyebilirsiniz. Aynı zamanda yastıklarınızın deseni ve rengi de halıya uyum sağlamalıdır.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.