Kış Günlerinin Vazgeçilmezi Adaçayı Nedir Faydaları Nelerdir

06.01.2022
10
Kış Günlerinin Vazgeçilmezi Adaçayı Nedir Faydaları Nelerdir

Adaçayı Nedir, Ne İşe Yarar?

Keskin ve hoş bir kokusu olan adaçayı hakkında neler biliyorsunuz? Adaçayının şifalarından haberdar mısınız? Adaçayı nelere iyi gelir? Bütün bu merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. O halde yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Adaçayı Nedir?

Adaçayı ülkemizde çok fazla talep gören bir bitki çayıdır.  Yaprakları sivri yapıya sahiptir ve griye dönen bir rengi vardır.  Tatlımsı bir lezzeti vardır.  Özellikle vücuttaki mikroplara karşı çok etkili olduğu bilinmektedir. Ballıbabagiller familyasından olduğu bilinmektedir. Hem sağlık açısından faydası vardır. Hem de kozmetik ürünlerin içerisinde bulunur ve cilde de etki eder.

Adaçayında Hangi Vitaminler Bulunur?

Adaçayının içerisinde bulunan vitaminleri merak mı ediyorsunuz. O zaman doğru sayfada olduğunuzu belirtmek isteriz. Lezzetli bir çay olan adaçayının içerisinde bakır, magnezyum, çinko, manganez, demir, kalsiyum, potayum, b9 vitamini, b3 vitamini, a vitamini, e vitamini, b6 vitamini ve k vitamini yer almaktadır.

Adaçayının Faydaları

Adaçayı düzenli aralıklar ile vücuda alınır ise sağlık açısından çok etkili olduğu bilinmektedir. Dilerseniz şimdi sizlere adaçayının faydalarından bahsedelim. İşte merakla beklediğiniz adaçayının faydaları şu şekildedir;

Adaçayı Nedir Faydaları Nelerdir
 • Menooza giren kişilerde genel olarak östrajen eksikliği meydana gelir. Buda bazı olumsuzlukları ortaya çıkarır. Menopoza Girne kişiler ise mutlaka adaçayı tüketimini düzenli bir şekilde yapmalıdır. Adaçayının içerisinde östrajen maddesi bulunur.  Bu nedenle de menopozdaki insanlarda meydana gelen sıcak basması, sinirlenme, terleme gibi sorunlarda ortadan çıkar. Aynı zamanda adet düzensizliği olan kişiler tarafından da tüketilebilir. Adet döneminde meydana gelen ağrıların giderilmesini sağlar. Krampları yok eder. Bu dönemin rahat geçmesine sebep olur. 1 hafta düzenli bir şekilde tüketilmeli ve daha sonra ara verilmelidir. Daha sonra ise tekrar ikinci bir kür yapılmalıdır.
 • Sindirim sisteminde rahatsızlığınız mı var? O zaman yapmanız gereken adaçayını düzenli olarak tüketmek olacaktır.  Adaçayı ishal ve kabızlık şirketlerini çözer. Bağırsak sağlığını olumlu bir şekilde etkiler. Midede meydana gelen problemleri giderir.  Eğer bağırsaklarda enfeksiyon, iltihap ya da bakteri var ise bu sorunun çözülmesini sağlar.
 • Adaçayı düzenli olarak 2 hafta tüketilir ise kolesterolü normal düzeye sokar.  Kötü kolesterolün düşmesini ve iyi kolesterolün normal düzeye çıkmasını sağlar. Karaciğer sağlığına da çok iyi gelir.  Karaciğerlerde çok fazla glikoz varsa bunu düzene koyar.  Karaciğerlerin temizlenmesini sağlar. Bunun için muhakkak 2 hafta tüketimi yapılmalıdır.
 • Adaçayı; içerisinde bulundurduğu antioksidan sebebi ile kansere karşı savaş açar. Yani adaçayı tüketen kişilerin kansere yakalanma ihtimali düşer. Vücutta kanser hücresi mevcut ise kanser hücrelerinin yok olmasını sağlar. Özellikle servis kanseri, karaciğer kanseri,  meme kanseri, cilt kanseri ve ağız kanserine karşı çok etkili olduğu bilinmektedir.
 • Adaçayının içerisinde bol miktarda k vitamini yer alır. Bu sebeple de kemiklerin korunmasına yardımcı olur.  Kemiklerinizin kuvveti olmasını ve kemiklerinizin erimemesini istiyorsanız mutlaka adaçayını düzenli bir şekilde tüketmelisiniz.
 • Adaçayı cilt sağlığına çok iyi gelen bir bitki çayıdır. Hem içildiğinde hem de pamuk yardımı ile cilde uygulanıldığında inanılmaz etkilidir.  Özellikle sivilce, egzama, sedef gibi sorunları çözer. Bunun için cilde pamuk yardımı ile sürülmeli ve en az ciltte 1 saat kadar bekletilmelidir. Ne kadar çok bekler ise o kadar fayda sağlayacaktır. Aksatılmadan yapılması büyük önem taşır.
 • Diş etlerinde ve dişlerinde problem olan kişiler tarafından mutlaka uygulanmalıdır. Adaçayı demlenmeli ve ağız içi gargara yapılmalıdır. Gargaranın ardından ise herhangi bir şey yarım saat boyunca tüketilmemelidir. Diş ve diş eti salığı için sabah ve akşam günde 2 defa gargara yapılması şarttır.
 • Astım ve bronşite inanılmaz etkilidir. Bunun için ağız yolu ile tüketebilirsiniz. Aynı zamanda buharını solumanızda çok fayda sağlayacaktır.
 • Safra kesesinde bir problem mi var. O halde adaçayını demeniz sisin için iyi olacaktır. Adaçayı safra kesesinde meydana gelen bütün sorunları çözen şifalı bir çaydır. Önemli olan düzenli yapmak ve aksatmamaktır.
 • İdrar yollarında meydana gelen geçmeyen soruna da çok iyi gelir. Bunun için gün içerisinde bir bardak içmeniz yeterli olacaktır.
 • Hafızayı kuvvetlendirmek için çok iyi bir çaydır. Unutkanlık, odaklanamama gibi sorununuz var ise adaçayını mutlaka denemelisiniz. Adaçayı unutkanlığınızı giderir ve hafızanızı kuvvetlendirir.

Şu İçeriğimize Göz Atmak İsteyebilirsiniz.

Zayıflamak için Etkili Olan Kürler Nelerdir?

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin

Facebook Twitterİnstagram

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.