Matematik Dersinde Başarılı Olmanın Yolları

24.01.2022
12
Matematik Dersinde Başarılı Olmanın Yolları

Matematik Dersinde Nasıl Başarılı Olabiliriz

Çoğu öğrencinin korkulu rüyası matematik dersidir. Başka dersleri yapıp da matematiği yapamamak biraz da olsa öğrenciyi üzmekte ve matematiğe olan ilgisini kaybetmesine sebep olmaktadır.Sözel bir öğrenci sayısala ilgi duymaz. Fakat matematik neredeyse her yerde karşımıza çıkmaktadır. Burada ise matematikte nasıl başarılı olmanız gerektiğini bulacağız…


-Öncelikle matematik diğer dersler gibi ezber gerektirmez. Bu yüzden ezber yapmayın. Bazı sorular belirli adımlarla çözülür. Öğrenci ise bu adımların nasıl ve neden olduğunu anlamaya çalışmak yerine o adımları ezberlemeye çalışır. Bu yanlıştır. Ezberlemek yerine anlamak lazım. Burada öğretmenlere de iş düşer. Bir konuyu ezberden anlatmak yerine bir sayının veya bir işaretin nereden nasıl geldiğini anlatmak daha doğrudur. Matematik aynı felsefe gibi sorgulayıcıdır. Öğrenci matematiği ezberlemek yerine sorgulayarak anlar ve çözüme ulaştırır.

-Matematiği kısa bir süre içinde kavrayamazsınız. Zaman içinde ilgi göstermek gerek matematiğe. Öğrenci bu durumda biraz rahatını bozmak durumunda kalacaktır. Çünkü matematik üzerine oturulup da çalışılması gereken uzun bir derstir. Neyin nereden geldiğini anlamak en temele götürür öğrenciyi. Yani en başta gördüğünüz tek bir formül matematiğin en son konusunda karşınıza çıkabilir. Temel önemli. Temeli sağlama almak lazım. Öğrenci konular arasında ne kadar bağlantı kurmaya çalışırsa dersi o kadar iyi anlamaya başlayacaktır.

-Matematikte praitk yapmak önemlidir. Çalışılan konu üzerine birçok test çözülüp kavramak daha iyidir. O konu çok sonra da karşınıza çıkacaktır çünkü. En temel – ilk basamak – unutulursa zirvenin basamağını yapamazsınız. Bir ay önce çözülen bir soru iki ay sonra tekrar çözülmelidir ki konu daha iyi pekişsin, anlaşılmış olması daha iyi kavransın. Bir ay veya üç ay çözülen soru çöpe atılmamalıdır.

-Tek başına çalışmak yetmez bazen. Arkadaşlarla bir arada olup çalışmak da iyi gelir. Hatta bir öğretmen edası ile matematiği birine anlatmak çok daha iyi olur. Böylece hem kendiniz daha iyi kavramış olursunuz hem de karşınızda ki arkadaşınıza da bir şeyler kazandırmış olursunuz. Bir soruyu anlamayan arkadaşınız varsa ve siz biliyorsanız gidip yardım edin. O konuyu siz de pekiştirmiş olursunuz. Yardımlaşmak ve grup çalışması önemlidir.

-Derste anlatılan konuyu anlasanız bile neyin nereden geldiğini öğretmeninize çekinmeden sorun. Veya öğretmeninizin anlatmadığı bir kısım varsa onu açıkça söyleyin, siz anlatın. Sorgulamaya devam edin. Sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Öğretmenler de bu özgürlüğü öğrenciye tanımalıdır. Sorgulamasını, açıklamasını dinlemeli yardımcı olmalıdır. Bu yardım o öğrencinin başarılı olmasında fayda sağlar.

-Hangi soruyu anlamadıysanız işaret koyun. Ya bir arkadaşınıza ya da öğretmeninize mutlaka o soruyu sorun. Bir tek anlamadığınız soru değil çözdüğünüz testte yanlış çıkan soruları da sorun. Sormak çok önemli bir adımdır. Yanlışınızı görmüş olacak ve bir daha ki testte o yanlışı yapmayacaksınız. Çok basit bir soru bile olsa bunu sormaktan çekinmeyin. Her öğrencinin yardıma ihtiyacı olur. Yardım almaktan asla çekinmeyin.

-Ara ara kendinize sınavlar yapın. Sınavlar konuları pekiştirmek için en önemli yoldur. Son basamağa geldiğiniz de bütün konuları sorun kendinize. En başa dönüp soruları çözmeye çalışın. Eğer hala bazı şeyleri kafanıza oturtamıyorsanız o konuda eksiğiniz var demektir. O eksiği kapatmak için yardım almayı unutmamalısınız… Matematik zor değildir, sadece anlamak gerekir. Ezber gerektirmez. Sorgulayarak ve anlayarak, basamak basamak ilerleyerek, yılmadan bıkmadan matematiği anlayabilirsiniz… Bu size başarı getirecektir.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Facebook – Twitter – Instagram


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.